Tisztelt Honfitársaim!
Ma világszerte emlékezünk az emberiség által valaha elkövetett legnagyobb bűncselekményről, a II világháború során kegyetlenül meggyilkolt zsidó és roma (cigány) áldozatokról.
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben a HOLOKAUSZT ÁLDOZATAINAK NEMZETKÖZI EMLÉKNAPJÁVÁ nyilvánította január 27-ét.
1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a II. világháború leghírhedtebb megsemmisítő lágere, amelyben több mint 1 millió ember esett áldozatul. A koncentrációs táborok meggyilkolt áldozatai között voltak romák, fogyatékos, másként gondolkodók egyaránt.
Emlékezzünk az emberiség történelmének legsötétebb fejezetére, amikor nőket, gyermekeket, öregeket nem kímélve kegyetlenül meggyilkoltak a nácik és kollaboránsaik a holokauszt során.
Emlékezzünk mindazokról, akiket vallásuk, etnikai hovatartozásuk, bőrszínük politikai nézeteik miatt üldöztek és meggyilkoltak eme vészterhes diktatúra idején.
Kötelességünk emlékezni mártírjainkra, és mindazokra, akik a legembertelenebb körülmények között szenvedtek, haltak meg, és mégis emberségesek tudtak maradni az utolsó óráikban is.
Ferenc pápa katolikus egyházfő szavait idézve „Az emlékezés az emberiesség jele, az emlékezés a civilizáltság jele.”
Honfitársaink elvesztése nemcsak az akkori, hanem a mai társadalomnak egyaránt pótolhatatlan vesztesége, nem egy üres évforduló, hanem felszólítás a demokratikus értékek megerősítésének védelmében.
A koronavírus-járvány okozta válság rávilágított arra, hogy közös összefogásra van szükség a jövő érdekében, megteremtve ezzel a békét, gazdasági növekedést, a jogérvényesüléssel egyetemben.
Közös az érdekünk, hogy a holokauszt borzalmas kegyetlenségeit nem feledve egy biztonságosabb, gyűlölet nélküli, világért dolgozunk. Egy olyan világért, amelyben eltérő háttérrel rendelkező, különböző nemzetiségű és vallású emberek is méltóságteljesen élhetnek.